Projekt „Tato dogadajmy się” był realizowany od października do grudnia. Wzięło w nim udział 95 ojców nastoletnich dzieci z gminy miejskiej Kraków, którzy podczas spotkań warsztatowych uczyli się empatycznej komunikacji, świadomego określania swoich wartości i nazywania emocji. Projekt finansowany był przez Miasto Kraków, a zatem udział w warsztatach był bezpłatny dla beneficjentów projektu.
W ramach projektu odbyło się 6 warsztatów, w których udział wzięło od 14 do 18 osób. Warsztaty „Tato, dogadajmy się” odbywały się w sali edukacyjnej w Centrum Dialogu przy ul. Zabłocie 22 w Krakowie. Warsztaty prowadziły Monika Chmura i Magdalena Oberc.
Uczestnicy warsztatów często zadawali pytania: jak poradzić sobie z nadmiernym korzystaniem z telefonów przez nastoletnie dzieci, jak egzekwować obowiązki domowe i szkolne, jak rozmawiać z dzieckiem, by nie było to odpytywanie/przesłuchiwanie, a prawdziwa rozmowa. Pracowaliśmy więc nad praktycznymi sposobami zorganizowania życia w rodzinie ale także nad elastycznością psychologiczną, postawą empatii i zrozumienia dla potrzeb nastolatka, który wchodzi w trudny okres budowania swojej autonomii. Ojciec, który jest obecny i otwarty na rozmowę, może pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, lękami i stresem. Daje poczucie bezpieczeństwa, co jest kluczowe dla zdrowego rozwoju psychicznego dziecka. Ćwiczyliśmy także komunikację w opraciu o model Marshalla Rosenberga (NVC) oraz klarowne wyrażanie własnych potrzeb i próśb.
Dla wielu panów było to praca bardzo odkrywcza i wzmacniająca. Czas refleksji i lekcja uważnego słuchania, ponieważ panowie dzielili się swoimi historiami. Właśnie ta praca indywidualna, wzajmne zrozumienie i otwartość były w opinii wielu uczestników największą wartością warsztatów.
Na podstawie opinii końcowych uczestników, możemy stwierdzić, że cel projektu, jakim jest jest ponowne odnalezienie pozytywnej strony ojcostwa został osiągnięty. Wielu uczstników warsztatu „Tato, dogadajmy się” wyraziło chęć kontynuowania tego typu pracy i zwróciło uwagę na potrzebę organizowania warsztatów dla mężczyzn.
Trzymamy kciuki za dalszą pracę i odwagę w dokonywaniu zmian w swoim życiu, bo jak pisze I. D. Yalom „Rzeczywistość to nie to co nas otacza lecz to, co sami budujemy”.




