20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia, a my miałyśmy szczęście prowadzić w Mediatece Wielickiej warsztaty na temat dobrostanu 🙂 Czym właściwie jest dobrostan i po co się nim zajmować?
Martin Seligman, wybitny psycholog, badając w latach 90-tych XX wieku ludzkie zachowania m.in. dotyczące smutku, niedostatku, złości, depresji, zapoczątkował nurt nazywany dziś psychologią pozytywną. W efekcie swoich obserwacji naukowych, opisał 5 czynników składających się na nasz dobrostan: pozwalanie sobie na odczuwanie pozytywnych emocji, zaangażowanie, pozytywne relacje z ludźmi, sens i znaczenie, osobiste osiągnięcia. To właściwie gotowy przepis na szczęście! Jednak czasami dźwięczy nam w uszach słyszne od dziecka „nie maż się”, „kobieta powinna troszczyć się o innych”, „chłopaki nie płaczą”, „musisz być samodzielna/y” – i w ten sposób tłumimy w sobie całą gamę emocji, która domagają się zauważenia. Niezaspokojone potrzeby, zaniedbane emocje, sprawiają, że narasta w nas frustacja, niezadowolenie, a niekiedy złość. Nie starcza nam czasu i uważności, by zatroszczyć się o siebie i tak właśnie zaniedbujemy swój dobrostan. Długotrwałe przebywanie w stanie napięcia, frustracji, stresu to oczywiście prosta ścieżka do wypalenia zawodowego lub rodzicielskiego, nerwicy, depresji lub dolegliwości o podłożu somatycznym.
Warsztatowa praca miała na celu znalezienie sposobów, by już od dzisiaj zacząć wdrażać zdrowe nawyki, które będą budować nasz dobrostan. Wielkie zaangażowanie i otwartość uczestniczek i uczestników warsztatów, sprawiło, że dobra energia nas poniosła przynosząc mnóstwo pozytywnych emocji.
Warsztat prowadziły: Monika Chmura oraz Magdalena Oberc.
Bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejny warsztat w Mediatece w maju!

