Zakończyła się trzecia edycja projektu z cyklu „Dogadajmy się” dla rodziców nastoletnich dzieci. Projekt „Dogadaj się ze swoim nastolatkiem” finansowany był przez Urząd Miasta Krakowa, a zatem udział w projekcie był bezpłatny dla beneficjentów. W ramach tej edycji odbyło się spotkań 6 warsztatowych, w których udział wzięłow sumie 94 ojców i matek z gminy miejskiej Kraków. Warsztaty odbywały się w Centrum Dialogu przy ul. Zabłocie 22 w Krakowie.
Czasami wydaje nam się, że dorastające dziecko coraz bardziej się od nas oddala, ma swój świat, do którego nie chce nas wpuścić. Jak dbać o relacje, by nie organiczać automonii dziecka, a jednocześnie być obecnym i zaangażowanym rodzicem? Już 50 lat temu Antoni Kępiński, znakomity krakowski psychiatra zauważył, że rodzicem jest się na całe życie: „[…]potrzeba matki czy ojca, zwłaszcza w ciężkich chwilach życia, trwa do śmierci”. Taką szeroką perspektywę wprowadzamy rónież podczas naszych warsztatów, by złapać dystans do codziennych problemów i domowych konfliktów. Dzieci są z nami tylko przez jakiś czas, później „opuszczają gniazdo”, by budować samodzielne życie. Warto więc zadbać o więzi, które będą budować poczucie własnej wartości dojrzewającego dziecka i jego pewność, że zawsze może liczyć na swoich rodziców.
Warsztaty były świetną okazją, by w bezpiecznej i życzliwej atmosferze przeanalizować swoje modele komunikacji, zastanowić się nad swoimi emocjami i potrzebami. Wymiana własnych doświadczeń jest zawsze niezwkle ważnym elementem pracy, ponieważ możemy skonfrontować swoje doświadczenia z perspektywą innych rodziców. Dzieci od nas, rodziców, uczą się jak komunikować się ze swiatem, jak stawiać granice, czym jest empatia i altruizm. Jeśli w naszych codziennych relacjach będziemy opierać się na otwartej, życzliwej komunikacji nastawionej na uważne słuchanie siebie nawzajem, możemy niemal zupełnie wyeliminować z naszego życia agresję, przemoc i zawstydzanie. Praca warsztatowa opierała się przede wszystkim na modelu komunikacji bez przemocy według Marshalla Rosenberga. Warsztaty prowadziły Monika Chmura i Magdalena Oberc.
Bardzo dziękujemy Miejskiemu Centrum Dialogu za życzliwe udostepnianie sali i wsparcie organizacyjne, a wszystkim uczestnikom za otwartość i zaangażowanie. Jesteście współautorami tej bezpiecznej przestrzeni, która daje siłę i pozwala sobie przypomnieć jak czerpać radość ze swojego macierzyństwa/tacierzyństwa. Dziękujemy!



